Актуално

June 22, 2018

Фондация „Либерална Интеграция“ организира конферанция на тема “Борба с ксенофобията: Прилагане на успешни мултикултурни и мултиезични модели”

На 21 юни 2018г., Фондация „Либерална интеграция“ съвместно с Фондация „Фридрих Науман“, Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) и „Либерален институт за политически анализи“ (ЛИПА) проведе конференция на тема „Борба с ксенофобията: прилагане на успешни мултикултурни и мултиезични модели.“

Фондация „Либерална интеграция“ има дългосрочна стратегия за разпространение и утвърждаване на либералните ценности в общество, което да уважава различията. Мотивацията ни за организирането на тази дискусия бе вярата ни, че днес повече от всякога има необходимост от ефективна комуникация между европейските граждани. Ето защо поканихме политици и експерти от нашите либерални партньори в Швейцария, за да представят техният мултикултурен модел като ефективен инструмент за борба с национализма и екстремизма.

От друга страна нашето желание за организиране на конференция на тази тема в София не бе само защото България има уникален етнически модел, който може да служи за пример на много европейски държави. Мисията на Фондация „Либерална интеграция“ е да разпространява и утвърждава основните ценности на модерния либерализъм.

Задачата  на конференцията бе да анализира кризата на национализма и екстремизма в Европа.

Дискусията бе открита от г-н Мустафа Карадайъ, Председател на ДПС, член на УС на Фондацията: „Виждаме поетапно настаняване на ксенофобията в България.  Езикът на омразата премина в полето на ксенофобията. Нещо повече – налице са явни симптоми на фашизъм. У нас проблемът с фашизирането на управлението става все по-актуален. Ние имаме общ дълг – да не допускаме завръщането на фашизма. Толерантността е залогът за запазването на мира и бъдещето на цялото човечество“.

Г-н Илхан Кючюк, член на УС на Фондацията, направи обобщението: „ Много е тъжно, че всички данни показват, че борбата с ксенофобията заема много малка част от обществения и политическия живот на България. В контекста на българското председателство на Съвета на ЕС говорихме много за Западните Балкани, но не предложихме интеграционен модел. Това са повече от сериозни, недопустими пропуски“.

Участници в конференцията бяха Илхан Кючюк, член на Европейския парламент, вицепрезидент на  от АЛДЕ, Роджър Кьолбенер, президент на международното крило на ФДП, Швейцария, Красимир Кънев-, учредител и дългогодишен председател на Български Хелзинкски комитет и Ерол Мехмед, заместник–председател на Комисията по образование и наука в НС.

Актуално